Skip to main content

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi beyin-sinir cerrahisi muayenesi sonrasında fizyoterapistinizin de değerlendirmesi sonucunda ameliyat gerekmeyen bir seviyede ise güncel ve akademik çalışmalar göstermektedir ki fizyoterapiye özgü metotlarlar bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavileri içinde;

 • Manuel terapi
 • Osteopati
 • Psikonöroimmünoloji
 • Egzersiz
 • Gtos Terapi 

Fonksiyonel ve bütüncül fizyoterapi uygulamaları başlıca yöntemler arasındadır.

Bel Fıtığı Ameliyatsız Geçer mi ?

Bel fıtığı ameliyatsız geçer mi ? Bel fıtığısınız ve bu soruyu merak ediyorsunuz değil mi ? Öyleyse yazımızı okumaya devam edin.

Hepimiz hayatımızın bir döneminde bel, boyun, sırt ağrısı yaşıyoruz. Yaşamasak bile güncel çalışmalar her insanın hayatı boyunca mutlaka boyun ya da bel ağrısı yaşadığını bizlere göstermekte. Modern yaşamla birlikte özellikle covid-19 pandemi döneminde hareketsiz kalmamız, kas gruplarımızda ciddi güçsüzlüklere yol açtı. Salgın psikolojisi ayrıca ağrılı durumları daha fazla hissedebilir seviyelere taşıdı. Hem pandemi, hem hareketsizlik derken sonuç mu ? Buyrun bel ağrıları, boyun ağrıları… Ayrıca evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte ortaya çıkan beslenme bozuklukarı da bu problemlerin bir diğer olumsuz sonucu olarak karşımıza çıkmakta.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

Bel fıtığı belirtileri nelerdir ? sorusu en çok karşılaşılan sorulardan birisidir. Özellikle bel ağrıları hepimizin aklına acaba bel fıtığı mıyım ? sorusunu getirmiştir. Yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar her bel ağrısının fıtık kaynaklı olmadığını kanıta dayalı olarak bizlere göstermektedir. 

Bel fıtığı belirtileri olarak sayılabilecek bazı durumlar ise şöyledir;

 • Bel ve çevresinde ağrı,
 • Bacağa doğru yayılan uyuşma,
 • Hareketle birlikte artan ağrılı durum,
 • Uzun mesafe yürüyememe,
 • Bacaklarda güçsüzlük,

Gibi durumlar bel fıtığı nelerdir sorusuna cevap olabilir. Ancak bu ve buna benzer her durum bel fıtığı denilemez. Mutlaka buna benzer durumlarla karşılaştığınızda ilgili uzman hekimliğe başvurmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir ?

Bel fıtığı hastalarının en çok merak ettiği soruların başında bel fıtığına ne iyi gelir sorusu yer almakta. Merak ettiğiniz bu soruysa eğer korkmayın sizleri rahatlatacak birkaç bilimsel çalışmayla cevaplamak isterim.

Bel fıtığı kendiliğinden iyileşir mi ? diye merak ediyor olacaksınız ki buda tüm sorularınızın cevabı olacak. Evet hepsi olmasada bazı bel fıtığı problemleriniz siz hiç bir şey yapmasanız dahi zamanla birlikte kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bu durumu kanıtlar bir çok akademik ve bilimsel çalışma mevcuttur. Bel fıtığı problemim var öyleyse hiç bir şey yapmama gerek yok kendiliğinden geçer gibi bir anlam çıkarılmamalıdır bu cevaptan. Bilinmesi gereken bel fıtığı problemleri zaman zaman kendiliğinden dahi iyileşebilecek problemlerdir.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer ?

Bel fıtığı nasıl geçer ? Bu sorunun cevabını kısmen bir önceki paragrafta sizler için cevaplamıştık. Bilinmesi gerekir ki; bel fıtığı teşhisiniz ilgili uzman bir hekim tarafından koyulduysa ve ilgili fizyoterapistinize başvuru yaptıysanız uzman takibinde geçebileceğini bilmeniz gerekir. İlgili uzmanın yönlendirmesi bu konuda önemlidir. Günümüz tedavilerinde bel fıtığı cerrahi uygulamaya gerek kalmadan çözülebilmektedir. Tabi bel fıtığınız ameliyat olması gereken bir seviyede değilse. Burada karar verecek ilgili ilgili beyin-omurilik sinir cerrahisi uzmanınız ve fizyoterapistinizdir. Akademik kaynaklar bel fıtığı problemlerinin %98’inin fizyoterapi ile çözülebildiğini göstermektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır sorusuda bel fıtığı hastası herkesin merakla araştırdığı konulardan birisidir. Bel fıtığı tedavisi gelişen tıp sistemiyle kanıta dayalı olarak günümüz şartlarında herhangi iğne, ilaç, enjeksiyon uygulamasına gerek kalmadan, ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ile iyileşebilmektedir. 

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Uygulamaları Nelerdir ?

 • Manuel Terapi,
 • Osteopati,
 • Psikonöroimmünoloji,
 • GTOS Terapi,
 • Egzersiz,

Fonksiyonel ve Bütüncül Fizyoterapi gibi uygulamalar sıralanabilir. Bu metotlar Türkiye’de bütüncül bir mantıkla nadir olarak Uzm. Fzt. Ahmet Burak Sezgin tarafından uygulanmaktadır. Bunların hangisi en önemlidir diye düşünecek olursanız cevap; hepsi birbiriyle birlikte kullanıldığı takdirde en başarılı sonuç alınabilmektedir. Tabi ki uzman kişilerle…

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

Bel fıtığı belirtileri nelerdir diye düşünüyorsunız öncelikle bilmeniz gereken son çalışmalar göstermekte ki  büyük fıtıkların kendiliğinden iyileşebilme özelliği vardır. Ancak şartlar uygun değilse ya da yaşamsal şartlar olumsuzsa her rahatsızlık gibi ilerleme kaydedebilir.

 • Özellikle zamanla artan ağrılar,
 • Bacağa doğru yayılan uyuşmalar,
 • Bacak güçsüzlüğü,
 • İlerleyen seviyelerde tuvaletinizi tutamamak gibi durumlara doğru ilerledikçe vakit kaybetmeden ilgili hekiminize danışmanız gerekir. Aksi takdirde bel fıtığında ameliyat olmak kaçınılmaz bir duruma gelebilir.

Bel fıtığı problemlerinde de Dünya gelişen tıp sistemiyle birlikte artık cerrahi yaklaşımları son sıralarda görmektedir. Bu yüzden bel fıtığı probleminiz ilgili hekiminizin teşhis ve tanısı sonrasında fizyoterapistiniz tarafından tedavi edilmezse ameliyatsız iyileşebileceğiniz bir durumdan mecburen ameliyat olmanız gereken bir seviyeye ilerleyebilirsiniz. Bu yüzden bel fıtığı belirtileri nelerdir konusunda en doğru karar ilgili uzmanlar ile görüşmeniz neticesinde oluşacaktır.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel fıtığı fizik tedavi yoluyla kontrol altına alınabilir. Fakat bu, evde yapılabilecek birkaç egzersizle tamamen durdurabileceği anlamına gelmez. Profesyonel destek alınması önemlidir. Tedavi sürecine başlamadan önce belirtilerin takip edilmesi gerekir. Ortaya çıkan belirtilerin şiddeti ve görülme sıklığı, hangi tedavi yönteminin uygulanacağını belirler. Cerrahi müdahale gerektirebilecek sinir zedelenmeleri ya da kemik dokusundaki işlev kayıpları mevcutsa bel fıtığı çeşitli egzersizler ile ortadan kaldırılamaz. Hafif yada yüksek şiddet seyirli belirtilere yol açan fıtıklar için bir fizyoterapist değerlendirmeside şarttır. Yapılacak egzersizler fizyoterapist tarafından verilmelidir.

Bel Fıtığı Egzersizleri

Bel fıtığı egzersizleri kişiye özel olmalıdır. Genel olarak bel kaslarına yönelik yapılabilecek egzersiz düz karın çekme ve itme egzersizi olabilir.

Bu egzersiz için düz bir zemine uzanmak gerekir. Uzanırken dizleri kırıp ayakların tam olarak yere basmasını sağlamak gerekir. Ayak tabanlarını yere bastırıp güç alırken, bel bölgesini kasmadan karın yukarı itilir, beş saniye bu pozisyonda kalınır. Omurlar arasındaki jel kıvamlı disklerin bulunmaları gereken yere oturmaları ve kaymaların önlenmesi için günde en az 10 defa ve fazlaca bu egzersiz tekrarlanabilir. Fizik tedavi bel fıtığı karşısında etkin bir yöntemdir ve düzenli egzersiz yaparak fıtığın seyrini iyi yönde değiştirmek mümkündür. Fakat hangi egzersizin hangi durumlarda uygulanabileceği yukarıda da belirttiğimiz gibi ancak uzman fizyoterapistler tarafından belirlenebilir.

Bel Fıtığında Fizik Tedavisi Etkili mi ?

Bel fıtığı belirtileri, hastalığın durumu hakkında ipucu verir. Her fıtık vakası için aynı egzersiz yönteminin uygulanacağından söz edilemez. Kayan disklerin konumu, kaymanın ne denli bir deformasyona sebep olduğu önemlidir. Hastaların özel durumuna göre kişiselleştirilmiş fizyoterapi ve egzersiz programları hazırlanabilir. Gerekmesi durumunda fıtık için cerrahi operasyon da gerekebilir. Buna karar verecek olan ilgili hekiminizdir.

Bel fıtığının belirtileri çoğunlukla şunlardır:

 • Kronik yani uzun süredir var olan bel ağrıları,
 • Sırtın çeşitli bölgelerinde sinir hassasiyeti azalması veya artması,
 • Hareket kısıtlılıkları,
 • Bacaklara doğru yansıyan ağrı, uyuşma ve güçsüzlük hissi vs.

Bu belirtilerden biri veya birkaçı mevcutsa, ilk olarak hekimize başvurmanız ve profesyonel destek alınması gerekir.

Bel Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Bel fıtığı tedavi edilmezse ne olur peki ? Ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Omurgada ortaya çıkan fıtıklaşmanın olağan ağrılar şeklinde nitelenmesi ve tedavi sürecinin aksatılması, kayan diskin birikme yapmasıyla sonuçlanır. Disk kaydıkça büyüyüp sertleşen fıtık baskı süresi uzadıkça ve arttıkça sınır sistemine zarar verebilir. Bel fıtığı patlaması ilk aşamada ölümcül bir durum olmadığı gibi, vücutta bir şeyin patladığı anlamına da gelmez.

Kayan diskin bağ dokulara zarar vermesiyle kıkırdak, kanal içerisine dolar. Yanı patlamaya benzetilen durum, diskteki sıvının dışa akmasıdır. Patlamış fıtık çoğunlukla düşük ayak problemine yol açar. Fıtıklaşmış diskten akan materyal, sinirleri tahrip ederek ayak ve bacak kaslarında fonksiyon kaybı ortaya çıkarabilir. Bel fıtığı geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Aksi halde kalıcı hareket kayıpları görülür.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıldır ?

Bel fıtığının tedavisi nasıldır ? iğnesiz ve kesisiz olarak fizik tedavi uygulamalarıyla gerçekleştirilebilir. Dünya genelinde gözlemlenen fıtık vakalarının yüzde 95’inden fazlası sadece fizyoterapiyle tedavi edilebilecek düzeydedir. Ameliyata gerek kalmadan, pratik ve etkili fizyoterapi seanslarıyla bu sorunu kontrol altına almak mümkündür. Modern metotların uygulandığı kliniğimize başvurarak bel fıtığı karşısında önemli bir adım atabilirsiniz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi