Skip to main content

Ameliyatsız halluks valgus tedavisi modern yaşam ve hareketsiz dönemle birlikte, yanlış ayakkabı tercihlerininde artmasıyla özellikle kadınların en çok çözüm aradığı anatomik ayak bozukluğu olarak karşımıza çıkmakta. 

Halluks Valgus ya da çekiç parmak olarak bilinen rahatsızlık, büyük çoğunlukla 30-40 yaşları arasında görülen ayak şekil bozukluğuna verilen isimdir. Ayak baş parmağının (halluks) yana doğru (lateral) saptığı bu şekil bozukluğunda, ayak 1. tarak kemiği içeri doğru açılanır ve tarak kemiği ile 1. parmak arasında deformite bir görünüm oluşur. Parmak arasında kemik çıkıntısı gibi gözüken bu durum, hastaları estetik olarak rahatsız etmektedir. Estetik görüntüyü bozmasının yanı sıra, tedavisi yapılmaz ise bir sağlık sorununa da dönüşebilir. Eklemdeki şekil bozukluğu zamanla iltihap oluşumunu başlatır ve oluşan iltihap ayağın şişmesine yol açar. Ayakkabıyı giyerken ya da çıplak ayakla dahi ağrıya sebep olabilen çekiç parmak, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Halluks Valgus Neden Oluşur ?

Çekiç parmak olarakta adlandırılan halluks valgus neden oluşur. Her ayak  rahatsızlığında olduğu gibi çekiç parmak probleminde de birçok faktör rol oynayabilir. 

  • Aile bireyleri arasında genetik olarak aktarılan bir sağlık sorunu olarak görülse de sürekli ayakta çalışmak, sivri ve dar ayakkabılar giymek, yere doğru basmamak gibi durumlar kemiğin yapısını bozar. 
  • Yapılan araştırmalar, yüksek topuklu ve sivri burun ayakkabıların tercih edilmesiyle bu rahatsızlığın kadınlarda on kat daha sık görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. 
  • Aileden gelen kalıtsal beden yapısının kısmen etkisi olmakla birlikte genetik ve ayakkabı seçimlerinin yanı sıra bu hastalık başka hastalıklarla da birlikte ortaya çıkabilmektedir. 
  • Düz taban hastalığı olarak adlandırılan pes planus problemleri çeşitli romatizmal rahatsızlığı olanlar ile kilo problemi yaşayan bireylerde de Halluks Valgus şekli olarakta görülebilmektedir.

Halluks Valgus Belirtileri Nedir ?

Halluks Valgus belirtileri nedir peki? Bu rahatsızlık için en önemli belirtiler;

  • Ayak başparmağında görülen şekil bozukluğudur. Kişi, ayak başparmağını bükerken zorlanır ve zamanla ayakkabı giyerken zorluk yaşar.
  • Ayak baş parmağında dışa doğru sivri bir görüntü oluşmaya başlar.
  • Ayak baş parmağı dış kısımında şişlik ile başlayan bu durum, acı ve yanma hissini beraberinde getirebilir.

Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda baş parmak içe doğru girerek diğer parmakların yapısını bozar. Böylece tüm ayağı kapsayan bir sağlık sorununa dönüşür. Böyle durumlarda lütfen bir uzmana danışın.

Halluks Valgus Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ayak sağlığı problemine yol açabilecek bu mekanik rahatsızlıkta doğru tedavinin uygulanması önemli bir rol oynamaktadır. Uzman fizyoterapistlerle çalışan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği, FootBalance %100 kişiye özel ortopedik medikal tabanlık sistemi ile iğne, ilaç ve ameliyata gerek duymadan hastaların ihtiyacına en uygun şekilde çözümler sunar. Teşhis ve tanının ilgili hekimlik tarafından konulmasıyla merkezde fizyoterapiye özgü metot ve değerlendirmelerle terapi programı oluşturulur.

Halluks Valgus Tabanlık

21.yüzyıl fizik tedavi metotlarını merkezlerinde birleştiren ABS Fizyoterapi, FootBalance ortopedik tabanlık sistemi ile %100 kişiye özel tabanlıklar üreterek Halluks Valgus rahatsızlığı olan hastaların iyileşme oranında mükemmel sonuçlar elde etmektedir. Sadece 10 dakika içerisinde uzman fizyoterapistler tarafından yapılan bu tabanlıklar, bedensel bütünlüğü ayak sağlığıyla buluşturur. Ayak analizi ile %100 kişiye özel tasarlanan FootBalance tabanlıklar, bireylere doğru hareket etmeyi olanak sağlayarak, kas-iskelet sistemi kaynaklı oluşabilecek rahatsızları büyük ölçüde önler.

Halluks valgus tabanlık uygulaması için neden ABS Fizyoterapi;

Çünkü; ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniğini diğerlerinden ayıran özelliği, sadece FootBalance tabanlıkları ile sınırlı kalmayarak uzman fizyoterapist tarafından oluşturulacak kişiye özel halluks valgus egzersizleri ile sağlıklı ve ağrısız bir yaşam için dünya standartlarında kanıta dayalı metotların uygulanmasıdır. 

Ameliyatsız Halluks Valgus Tedavisi

Ameliyatsız halluks valgus tedavisi için siz de hemen ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği ile iletişime geçebilir hekiminiz tarafından teşhis ve tanısı konulmuş olan ayak probleminizden size özel oluşturulacak egzersiz ve özel tabanlıklarınız ile kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı ve konforlu adımlar.

Şimdi yorum yap 3 yorumlar

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi