Skip to main content

Fizik Tedavisi Etkili Midir ?

Fizik tedavisi etkili midir ? Doğuştan gelen problemler ya da sonraki yıllarda geçirilen rahatsızlıklar sonucu vücutta çeşitli fonksiyon kayıpları yaşanabilir. Kökeni tıp biliminin kurucusu Hipokrat’a kadar dayanan fizyoterapi, vücuttaki hareket kabiliyetini ve işlevselliği geliştirmeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi sayesinde birçok hasta yaşam kalitelerini ve hareket kabiliyetlerini arttırarak, daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir. Bu yüzden bırakın fizyoterapi ile tedavi etkilimidir sorusuna cevap aramayı, fizyoterapi mutlaka bu tip rahatsızlıklarda kullanılmalı ve başarılı olunacağı bilinmelidir.

Fizyoterapiye Ne Zaman Başlanır ?

Fizyoterapiye ne zaman başlanır ? Ülkemizde doğuştan veya sonradan oluşan fonksiyon kayıpları sonucu fizyoterapiye ihtiyaç duyan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Bunun dışında önemli ameliyatlar geçiren hastalar da ciddi bir fizyoterapi süreci ile iyileşebiliyorlar. “Ağaç yaşken eğilir” atasözünde de belirtildiği üzere terapi süreci ne kadar erken başlarsa o kadar verim alınıyor. Zihinsel veya fiziki engeli bulunan çocuklar henüz küçük yaşlarda uzman bir fizyoterapist ile tedaviye başladığında, ilerleyen yaşlarında topluma büyük ölçüde dahil olabiliyorlar. Fizyoterapi sayesinde hareket bozuklukları ve ortopedik deformasyonları en aza indirgenen çocuklar, gündelik yaşamlarında bağımsız olarak hareket etme şansına sahip olabiliyor.

Geçirdikleri cerrahi müdahaleler sonucu vücut fonksiyonlarında kısıtlamalar oluşan hastalar, terapiye erken başladıklarında iyileşme süreleri kısalarak erkenden toparlanabiliyorlar. Sahip olduğunuz hastalık için fizyoterapistinize mümkün olan en kısa sürede danışmalı ve uygun rehabilitasyon programına hemen başlamalısınız. Yapılan akademik ve bilimsel çalışmalarda bir çok kez ıspatlamaktadır ki şikayetiniz her ne olursa olsun sağlıklı olma konusunda erken davranmak başarılı olmayı ve iyileşme oranını arttırmaktadır.

Fizyoterapide Hangi Yöntemler Kullanılır ?

Fizyoterapide hangi yöntemler kullanılır ? Her hasta farklı türde terapiye ihtiyaç duyar. Vücuttaki fonksiyon kayıplarının nerede oluştuğu ve hastanın tedaviye verdiği cevap; fizyoterapi sürecini ve yöntemini belirler. Fizik tedavide ( fizyoterapide ) uygulanan belli başlı yöntemler şunlardır:

 • Egzersiz,
 • Sıcak uygulamalar,
 • Soğuk uygulamalar,
 • Manuel Terapi,
 • Osteopati,
 • Gtos Terapi,
 • Lazer,
 • Ultrason,
 • Hidroterapi,
 • Elektrik Akımı,
 • Traksiyon,
 • Hipoterapi,
 • Psikonöroimmünoloji,

Gibi yol ve metotlar kullanılmakta ve uygulanmaktadır.

Fizik Tedavisi Etkili Midir ? Her Hastalıkta Aynı Metot mu Kullanılır ?

Evet fizik tedavisi etkilidir ve her hastalıkta farklı tedavi metotları kullanılır. Yukarıdaki tüm tedavilerin kullanılacağı hasta tipleri farklıdır. Örneğin; elektrik akımı ile zayıflamış kaslara çeşitli frekanslarda elektrik akımı verilir, sıcak tedavisiyle hasta bölgede ağrı azaltılarak dolaşım düzenlenir, lazer ile doku iyileşmesi ve dolaşım hızlandırılır. Dolayısıyla hangi hastada hangi metodun kullanılacağı hekimin ve fizyoterapistin kararıyla ve terapistin oluşturacağı programla belirlenir ve uygulanır.

Fizyoterapiyle Kaç Seansta İyileşirim ?

Fizyoterapiyle kaç seansta iyileşirim sorusu hastaların merakla araştırdığı bir konu.

Hastaların aklına takılan en önemli sorulardan biri de seansların ne kadar sürdüğü ve kaç seansta iyileşeceğidir. Fizyoterapi seansları ortalama 30 dakika ile 60 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Aksi durumlar dışında bu tedavi zamanı artadabilir. Kesinlikle dar kalıplara sığdırılmış bir süreç değildir seans süresi. Bunuda ayrıca belirtmemiz gerekir. Tam verim alınabilmesi için fizyoterapi ile tedavide mutlaka süreklilik ve hasta tarafından seanslara devamlılık gerekir.

Bunu bir maraton koşusu olarak düşünebilirsiniz. Tedavide tıpkı maraton koşusu gibi belirli bir zaman, ve tempo gerektirir. ABS Holistik Sağlık’ta fizyoterapi ile tedavi süreci 8 seans olarak belirlenmekte ve çalışılmaktadır. Kişinin mevcut durumuna göre bu sayı değişiklik gösterebilir. Rehabilitasyon tedavilerinde bu süreç ve seans sayısı daha artmaktadır. Ayrıca hastanın iyileşme durumuna göre seans sayısında da artma olabilir.

Fizik Tedavi Önemli Midir ?

Fizik tedavi önemli midir sorusu fizik tedavisi etkili midir sorusuyla birlikte merak edilen konulardan.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecini alanında uzman, iyi bir fizyoterapistin gerçekleştirmesi gerekir. Fizyoterapi bilinenin aksine bir masaj yöntemi değil; çok ciddi ve yetkinlik gerektiren bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi ve fizyoterapi aynı manaya gelmektedir. Fizyoterapi ya da fizik tedavi ayrı uygulamalar değildir.

Bu nedenle bu işin eğitimini alan uzman fizyoterapist kişilere başvurulması gerekir. Hayatın içine dahil olup vücutlarındaki fonksiyon kayıplarını en aza indirmek isteyenler; alanında uzman, uluslararası akademik çalışmaları da bulunan Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin’den randevu alarak tedavi için ilk adımı atabilirler.

Tabi ki teşhis ve tanının uzman bir hekim tarafından koyulmuş olması şartıyla.

ABS Fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezimizle irtibata geçerek başta Ahmet Burak Sezgin olmak üzere uzman ve deneyimli kadromuzla fizik tedavisi etkili midir ? sorusunu birebir tecrübe etmeniz için randevu almakta geç kalmayın !

Sağlıklı günler.

 

Leave a Reply