Skip to main content

Morton nöroma için tabanlık uygulaması bu rahatsızlıkta çok sık olarak tedavi protokollerinde kullanılmaktadır. Morton nöroması için tabanlık uygulamasında önemli olan tabanlığınızın uzman ellerde size özel olarak tasarlanmış olmasıdır.

Morton Nöroması Nedir ?

Morton nöroması nedir ? diye merak etmiş olmalısınız ki bu sorunun cevabını google’da arıyorsunuz. Vakit kaybetmeden cevaplayalım. Morton nöroması ayak sinirlerinden özellikle 3. ve 4. Ayak parmakları arasında bulunan sinirin bir tür fizyolojik ve anatomik bozukluğu sonucu meydana gelen ağrılı, yankılı durumdur. 

Morton Nöroması Nasıl Tedavisi Edilir ?

Morton nöroması nasıl tedavisi edilir ? diye merak ediyorsanız; Öncelikle ilgili hekimlikten destek alınması ve uzman kontrolünde bir sürecin başlatılması tedavinin ilk basamağıdır. Sağlığı tehdit etmeyip devamlı ağrılara sebep olması karakteristik bir özelliğidir. Yürümeyi, hatta hareketsiz kalmayı bile zorlaştırdığı için tedavi gereksinimi ortaya çıkarır. Üçüncü ile dördüncü veya dördüncü ile beşinci ayak parmakları arasında bulunan bölge, sinir açıklamalarının en sık yaşandığı yerlerdir. İlk iki parmak arasındaki sinirin sıkışma olasılığı azdır. Sıkışmalar, parmakların baskılanmasından kaynaklanır.

Morton Nöroma Ameliyatsız Tedavi

Morton nöroma ameliyatsız tedavi olmak isteyen hastaların büyük bölümü kişiye özel olarak tasarlanan ortopedik medikal tabanlık ve morton nöroması için egzersiz programlarıyla ameliyatsız tedavi ile sağlığına kavuşabilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlar nadirdir. Burada fizyoterapistinizden ve hekiminizden yorum almanız gerekir. Morton nöroması için fizyoterapi ve morton nöroması kişiye özel tabanlık tasarımlarıyla sinirin sıkışması giderilerek ağrı ortadan kaldırılır.  

Morton Nöroması Nasıl Teşhis Edilir ?  

Morton nöroması nasıl teşhis edilir ? peki; Morton nöroması ilk olarak William Thomas Green Morton tarafından on dokuzuncu yüzyılda teşhis edilmiştir. Hastalığın isimlendirmesi, Amerikan doktorun soyadıyla ilişkilidir. Günümüzde yaygın teşhis metodu olarak MR kullanılır. Sinirlerin durumunu ve sıkışmanın derecesini gözlemleyebilmek için hastalardan özellikle ilaçlı MR çektirmeleri istenir. Sebebi anlaşılmayan hafif ağrıların teşhisi MR ile mümkün olurken, hasta ifadelerden yola çıkarak teşhis konması da mümkündür. İlerlemiş vakalarda sinir kalınlaşır ve hissedilen acı artar. Ayakkabı giyildiğinde rahatsızlık hisseden hastalar, problemi net olarak tanımlamakta zorlanabilir. Bu durumda ilgili hekim, parmak kemikleri arasında sıkışma olup olmadığını anlamak için muayene yapmayı tercih eder. Sinirlerin geçtiği kemik aralarını sıkarak bir kitle bulmaya çalışır. Morton nöroması, başlıca belirtiler sayesinde teşhis edilebilir. Bu durumlarda da teşhis ve tanı yetkisi sadece ilgili hekiminizce olmalıdır. 

Morton Nöroması Belirtileri Nelerdir ? 

Kişiye özel tabanlık kullanımıyla atlatılabilen Morton nöroma, sıkışma şiddetine paralel olarak iki belirgin şey ortaya çıkarır. 

Morton nöroması belirtileri olarak;

  1. İlki batma hissidir. Kemikler arasına bir şeyin baskı yaptığını hissetmek çoğunlukla ilk aşamayı oluşturur. 
  2. İkincisi ise; sadece bu bölgede hissedilen ve hareketi zorlaştıran ağrılı durumdur.

Bu belirtilere sahip olup bir uzmana görünmemek ve gerekli tedbirleri almamak, sinir sıkışmasını şiddetlendirerek daha farklı belirtilere yol açar. Sonrasında fazla ağrıya sebep olabilen Morton nöroması belirtileri ilerleyen süreçte ise;

  • Sivri olmayan sert bir şeyin üzerine basıyormuş gibi hissetme, 
  • İlgili yerde yanma, kızarıklık ve şişkinlik,
  • Sportif aktiviteler sırasında yoğunlaşan ağrı, 
  • Duyulan rahatsızlık sebebiyle ayakkabıyı çıkarma isteği, 
  • Hızlı yürümekte zorlanma olarak karşımıza çıkar.

Morton nöroması sinir sıkışmasının yol açtığı belirtiler dikkate alınmazsa yaşam kalitesi ciddi ölçüde düşebilir. Fizyoterapistler tarafından oluşturulacak kişiye özel ayakkabı tabanlıklar sık başvurulan çözümlerin başında gelir. 

Morton Nöroması Egzersiz

Morton nöroması egzersiz programı mutlaka fizyoterapistiniz tarafından oluşturulmalıdır. Morton nöroması teşhis ve tanısına uygun olarak oluşturulacak Morton nöroması için tabanlık uygulamanız ile birlikte egzersizleriniz morton nöromasından kalıcı olarak kurtulmanız için tedavinizin alt yapısını oluşturacaktır.

Morton Nöroması Geçer mi ?

Morton nöroması literatüre göre kalıcı bir problem değildir. Multidisipliner bir çalışma sistemiyle çözülebilir bir rahatsızlıktır. Bu çalışma sistemlerinin içerisinde Morton nöroması için tabanlık tedavisi de bulunmaktadır. Morton nöroması için ortopedik tabanlık, ayaklarınıza uygun olanı size ve rahatsızlığınıza özel olarak tasarlanmış şekliyle kullanma imkanı sunmaktadır. Ayakkabı konforu yürüyüşü, yürüyüş vücut genelini etkiler. Anestezi veya kesi uygulanmayan bir tedavi metodu arayanlar, fizyoterapistlerce özel tasarlanan footbalance tabanlık çeşitlerinden faydalanabilir. Ayak yapısına ilişkin tüm detaylar ölçülerek kullanıma en uygun tabanlık modelleri dizayn edilir. Sinir sıkışmasını minimuma indirip zamanla etkilerini azaltan bu ortopedik tabanlar, hastalık devam ederken ortaya çıkmış olan yürüme bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur.

Morton Nöroma Tedavisi

Morton nöroma tedavisi için fizyoterapi uygulamaları ve kişiye özel tabanlık üretimi tedavinin önemli parçasıdır. Kişiye özel ortopedik medikal tabanlık, fizyoterapi programı ile birlikte 10 dakika içinde hazırlanabilmesi ve sakatlanma olasılıklarını önemli ölçüde azaltmasıyla dikkat çeker.

  • Rahat ayakkabılar tercih etmek,
  • Ayakları zorlayan aktivitelerden kaçınmak,
  • Uzun süre ayakta kalmamak tedavi sürecine katkı sağlayabilir. 

Morton Nöroma İçin Tabanlık

Kişiye özel tabanlık seçenekleri, vücudun dengeli bir pozisyon kazanmasını sağlar. ABS Fizyoterapi kliniğinin bütüncül bakış açısı, modern tedavi metotlarından hareketle ayak ortopedisine ilişkin çözümler sunar. Ameliyata gerek olmadan tedavi edilebilen morton nöroma problemini atlatmak için önce hekiminize daha sonrasında multidisipliner çalışma ilkesi dahilinde Türkiye’nin ilk ve tek bütüncül fizyoterapi merkezi olan ABS Fizyoterapi Kliniği ile iletişime geçebilir; footbalance tabanlıklarından faydalanabilirsiniz.

Morton Nöroma İçin Tabanlık Kişiye Özel Olmalı !

Morton nöroma için tabanlık size özel olarak yapılacak analiz sonrası tasarlanmalıdır. Ayak yapısı tıpkı parmak izi gibi her bedende farklı yapıdadır. Bu yüzden morton nöroma tabanlık mutlaka kişiye özel ortopedik tabanlık olarak tasarlanmalı ve kullanılmalıdır.

Morton Nöroma İçin Tabanlık Mutlaka Bir Uzman Tarafından Yapılmalı !

Rahatsızlığınızda size özel tasarlanacak medikal ortopedik tabanlığınız mutlaka fizyoterapistiniz tarafından değerlendirilmeli ve yapılmalıdır. Ayaklarınız vücut anatominizin en önemli yapısıdır ve tüm beden mekaniği üzerinde etkilidir. Bu yüzden mutlaka ayaklarınızı bir uzmana teslim etmeniz ve bir uzman tarafından yapılacak medikal ortopedik tabanlık kullanmanız oluşabilecek farklı problemlerin önüne geçecektir.

Morton Nöroma İçin Tabanlık İle Birlikte Egzersiz Şart

Morton nöroma için tabanlık yapımı sonrasında fizyoterapistinizin size özel olarak oluşturacağı egzersiz programıda yapmış olduğumuz tabanlığın etki ve faydasını maksimum seviyeye çıkaracaktır. 

Detaylı bilgi ve randevu için bize iletişim sekmesine tıklayın.

Sağlıklı yarınlara..

Leave a Reply