Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni, ayak tabanında meydana gelen bir rahatsızlık olup çivi ya da taş gibi sert bir cisim batıyor hissi yaratmaktadır. Günlük hayatı da olumsuz etkileyen bu rahatsızlığın oluşum sebebi, ayak topuğunda oluşan küçük kasa benzer yapıların mikro düzeyde yırtıklar oluşturmasıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişi ayakları üzerine bastığında bir acı hisseder. Oluşan baskıyla rahatsızlık daha belirgin hale gelse de topuk dikeni tedavisi kısa süreli ve basittir.

Topuk Dikeni Nasıl Bir Hastalıktır

Topuk dikeni rahatsızlığında yaşanan şiddetli ağrılar, bilhassa sabahın ilk saatlerinde yataktan çıktıktan sonraki ilk adımlarda kendini gösterir. Diken batıyor gibi bir his oluşturur. Yürümeye devam edildiğinde bu şiddetli ağrı azalmaya başlar. Rahatsızlığın bir diğer belirtisi de uzun yürüyüşlerin ardından başlayan ve şiddetini arttıran bir ağrı yaşanması ve dinlenirken bile ağrının sürmesidir.

Topuk dikeni rahatsızlığı teşhisinde ortopedik muayenenin yeri büyüktür. Hastanın hikayesine ve klinik haline göre teşhis ve tanı hekim tarafından koyulmaktadır. Muayenede topuk altına bastırıldığında hasta acı duyuyorsa röntgen ile tanı kesinleştirilir. Bu rahatsızlığın olduğu kişilere ilk etapta ağrı oluşturan etkinliklerden kaçınmaları önerilmektedir. Koşmak, yürümek ve spor gibi ayağa yük bindiren aktiviteler sakıncalıdır. Bu durumda mutlaka bir uzman fizyoterapist’e danışılmalıdır. Ayrıca hasta evde de çıplak ayakla dolaşmamalı, yumuşak tabanlı terlikler tercih edilmelidir. Bu durumda da mutlaka topuk dikenini iyileştirici yönde destekleyecek  %100 kişiye özel ortopedik tabanlık tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. Hastalığın teşhisinin konulmasından sonra yapılacak en etkili bir diğer tedavi yöntemi olarak fizik tedavi uygulamaları bilinmektedir.

Topuk Dikeninden Kurtulma Yolları

Hekim tarafından konulan teşhis ve tanının ardından hastaya yapması ve yapmaması gerekenler anlatılır ve topuk dikeni tedavisi için önlemler alınır. Bu tedavideki amaç, ayaktaki basıncın azaltılması ve ağrının kontrol altında tutulmasıdır. Dokuların iyileşmesini desteklemek amacıyla yumuşak dokuların esnekliği; psikonöroimmünoloji, osteopatik terapi, egzersiz, gtos terapi ve footbalance gibi fizyoterapi metotlarıyla arttırılmaya çalışılmaktadır. Topuk dikeni tedavisinde yukarıda sıraladığımız metotlar en başarılı alanlar arasında olmaktadır ve fizyoterapistlerin en çok tercih ettiği yöntem olarakta manuel terapi gelmektedir. Bu fizik tedavi yöntemi hastanın daha az ağrı çekmesi sebebiylemidir bilinmez ancak litaratür çalışmalarıda göstermektedir ki çok fazla tercih edilmektedir.

Bu hususta fizyoterapi metotlarıyla birlikte, hastanın dinlenmesi topuk dikeni tedavisi kapsamında çok önemlidir. Topuk dikeni hastalarımızda özellikle FootBalance teknolojisi ile %100 kişiye özel topuk dikeni için yapılan ortopedik tabanlıklarda hastanın gücünü toplaması ve yumuşak doku esnekliğinin arttırılması için uygulanması gereken önemli bir diğer noktadır. Sağlıklı günler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi