fbpx

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, ayak tabanında meydana gelen bir rahatsızlık olup çivi ya da taş gibi sert bir cisim batıyor hissi yaratmasıdır. Günlük hayatı da olumsuz etkileyen bu rahatsızlığın oluşum sebebi, ayak topuğunda oluşan küçük sivri kemiğe benzer yapıların ayak tabanı dokusu üzerinde mikro düzeyde yırtıklar oluşturmasıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler ayakları üzerine bastığında bir acı hisseder. Oluşan baskıyla rahatsızlık daha belirgin hale gelse de topuk dikeni tedavisi kısa süreli ve basittir. Çünkü ağrının yüksek oluşu probleminde çok büyük olduğu manasına gelmez.

Topuk dikeni belirtileri nedir?

Topuk dikeni rahatsızlığında yaşanan şiddetli ağrılar, bilhassa sabahın ilk saatlerinde yataktan çıktıktan sonraki ilk adımlarda kendini gösterir. Kişide ayaklarının altına özellikle topuk kısmına diken batıyor gibi bir his oluşturur. Yürümeyle birlikte hareketliliğin artması sonucu yavaş yavaş bu şiddetli ağrı azalmaya başlar. Rahatsızlığın bir diğer belirtisi de uzun yürüyüşlerin ardından başlayan ve şiddetini arttıran bir ağrı yaşanması ve dinlenirken bile ağrının sürmesi olayıdır.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni rahatsızlığı teşhisinde ortopedi hekiminin muayenesi önem arz eder ve yeri büyüktür. Hastanın hikayesine ve klinik haline göre teşhis ve tanı hekim tarafından koyulmaktadır. Muayenede topuk altına bastırıldığında hasta acı duyuyorsa röntgen ile tanı kesinleştirilir. Bu rahatsızlığın olduğu kişilere ilk etapta ağrı oluşturan etkinliklerden kaçınmaları önerilmektedir. İlgili hekimlikle birlikte teşhis tanı sonrası mutlaka bir fizyoterapiste danışılmalıdır. Koşmak, yürümek ve spor gibi ayağa yük bindiren aktiviteler geçmiş zamanlarda sakıncalıdır gibi bir bilgi olsada yapılan son çalışmalarla birlikte fizyoterapist ön görüsüyle topuk dikeni hastalığında hareketlilğin ve egzersizin önemli olduğu gösterilmektedir. Bu durumda mutlaka bir uzman fizyoterapist’e danışılmalıdır.

Topuk Dikeni’nde Nelere Dikkat Edilmeli?

Topuk dikeni probleminde günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken konuların başında ayak sağlığı gelir. Hasta evde de çıplak ayakla dolaşmamalı, sert zemine ayak tabanını maruz bırakmamalı, yumuşak tabanlı terlikler tercih edilmelidir. Özellikle bu konuda ABS Holistik Sağlık bünyesinde bulunan ve topuk dikenini iyileştirici yönde destekleyecek  %100 kişiye özel ortopedik olarak tasarlanan ortopedik terlikler ve tabanlık tercih edilmeli, özenle kullanılmalıdır. Bununla birlikte hastaya fizyoterapist tarafından verilecek olan özel egzersizlerde özenle uygulanmalıdır.

Topuk dikeninden nasıl kurtulurum?

Hekim tarafından konulan teşhis ve tanının ardından hastaya yapması ve yapmaması gerekenler anlatılır ve topuk dikeni tedavisi için önlemler alınır. Bu tedavideki amaç, ayakta tabanına özellikle topuk kısmına binen basıncın azaltılması ve ağrının kontrol altında tutulmasıdır. Ayak tabanında plantar dediğimiz bölge dokularının iyileşmesini desteklemek amacıyla ilaç ve cerrahi dışı fonksiyonel ve bütüncül tıp dahilinde fizyoterapi uygulamaları vardır ve yüksek başarı oranına sahiptir.  Plantar fasya denilen ayak tabanı yapısının esnekliği ABS Bütüncül Fizyoterapi Hizmetleri Merkezi’nde; tanısı hekim tarafından koyulmak şartı ile topuk dikeni vakalarına yönelik; egzersiz başta olmak üzere, psikonöroimmünoloji, osteopati (osteopatik terapi), gtos terapi ve footbalance kişiye özel medikal ortopedik tabanlık gibi fizyoterapi metotlarıyla arttırılmaya çalışılmaktadır.

Topuk dikeni tedavisinde yukarıda sıraladığımız metotlar en başarılı alanlar arasında olmaktadır ve fizyoterapistlerin en çok tercih ettiği bir diğer yöntem olarakta manuel terapi gelmektedir. Bu fizik tedavi yöntemi hastanın daha az ağrı çekmesi sebebiylemidir bilinmez ancak litaratür çalışmaları da göstermektedir ki topuk dikeni vakalarında fizyoterapinin ve fizyoterapistin etkisi büyük ve bu alanlar çok fazla tercih edilmekte.

Son olarak bu hususta fizyoterapi metotlarıyla birlikte, hastanın dinlenmesi topuk dikeni tedavisi kapsamında çok önemlidir. Topuk dikeni hastalarımızda özellikle FootBalance teknolojisi ile %100 kişiye özel topuk dikeni için yapılan ortopedik tabanlıklarda hastanın gücünü toplaması ve yumuşak doku esnekliğinin arttırılması için uygulanması gereken önemli bir noktadır. Unutulmamalıdır ki bütüncül ve fonksiyonel düşünmemek başarıyı değil başarısızlığı sağlar. Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi