Skip to main content

Tabanlık neden kullanılır ? Çünkü günlük hayatın her anı yoğun bir tempo ile geçmektedir. Özellikle sürekli ayakta durarak çalışan kişiler bu yoğun tempo dolayısı ile bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilmektedir. Sağlık sorunlarından önce gerçek ayak sağlığına sahip olmak için kişiye özel tabanlık size güvende tutar. Neden tabanlık kullanılmalı ? sorusunun cevabıda bu yüzden çok nettir.

 1. Sağlık,
 2. Performans,
 3. Gerçek ayak sağlığı için…

Tabanlık Kullanmak Zarar Verir mi ?

Tabanlık kullanımı zarar verir mi ? diye düşünmeyin. Aksine tabanlık kullanımı bir gereklilikten ziyade modern yaşanılan bu dönemle birlikte her kişi için yaş, cinsiyet, statü farketmeden gerekli bir hale gelmiştir. Çünkü en güzel sağlık hasta olmamaktır. Sağlıklı bir ayak yapısına sahipseniz ve bu sağlıklı ayak yapısını koruyabiliyorsanız aslında ‘ doğru dizili ayaktan başlar ‘ parolasına sahipsiniz demektir.

Tabanlık kullanmak zararlı mı ? peki sorusu hep merak edilmiştir. Cevap açık ve nettirç HAYIR…

Aksine tabanlık kullanmamak yaşam stilinize ve beden mekaniğinize bağlı olarak eksik yada zararlı bir durum olabilir. Ayak sağlığı doğru olmadığı durumlarda vücudu tıpkı bir domino etkisi gibi iskelet ve kas sistemi olarak bozabilmektedir. Bu sorunlar arasında en sık karşılaşılanı bel ve sırt bölgesinde ağrı ve eğrilik olmaktadır. Skolyoz olarak da adlandırılan, omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi sorunu postür bozukluklarına ve bir omuzun diğer omuza oranla daha düşük bir konumda yer almasına sebep olabilir. Skolyoz sorununa neden olan en önemli etmenlerden biri ayak basma bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Gelişen kanıta dayalı tıp sistemi bunu fazlasıyla bizlere ispatlamaktadır. 

En İyi Ortopedik Tabanlık Hangisi ?

En iyi ortopedik tabanlık hangisi diye düşünüyorsanız bilin ki; ayak türünüze uygun olmayan bütün ayakkabı, terlik ve tabanlıkların kullanımı basma problemlerini ilerletir ve omurganıza fazladan yük binmesine neden olur. Özellikle sıklıkla ayakta çalışan kişilerde basma bozukluğu nedeni ile omurgaya binen bu yük, bel ve sırt ağrısı olarak kendini göstermektedir. Bu ağrı da günlük yaşantının kalitesini düşürerek, kişileri stres dolu bir sürece sokabilir. Ayak basma bozukluğu ve getirdiği sonuçların azalabilmesi için kişiye uygun bir ayakkabı tabanına sahip olmak oldukça önemlidir. Footbalance, ortopedik ayakkabı tabanlığı bu konuda en profesyonel çözümdür. Uzman ve deneyimli fizyoterapistlerce hazırlanan ortopedik ayakkabı tabanı basma bozukluğunun düzelmesinde ve skolyoz ağrılarının azalmasına yardımcı olmakta önemli bir rol oynar. Omurgaya binen yükü size özel ortopedik tabanlık aracılığı ile eşit bir şekilde dağıtarak düşük omuz gibi postür bozukluklarının ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. 

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye özel tabanlık, her kişinin ayak yapısı ve basma bozukluğuna göre farklılık göstermektedir. Özellikle içe basma oldukça sık karşılaşılan basma problemlerinden birisidir. Her ayak basış bozukluğu, beraberinde farklı fiziksel tedavi yöntemlerini ve tabanlık türlerini ortaya çıkarır. Bu sebeple ayakkabı tabanlıkları da kişinin ayak yapısına uygun olacak şekilde kişiye özel tasarımlara sahip olmalıdır. Merkezimizde Dünya teknolojilerini özellikle bütüncül ve fonksiyonel fizyoterapi konseptinde en iyi ortopedik medikal tabanlık sistemi olan %100 kişiye özel olarak tasarlanan Footbalance ortopedik tabanlıklar bu basış bozuklukları düşünülerek bilgisayarlı analizler ve kusursuz çalışma sistemiyle uzman fizyoterapistler tarafından size özel olarak hazırlanmaktadır. 

Kişiye Özel Ortopedik Tabanlık Nasıl Yapılır ?

Kişiye özel ortopedik tabanlık yapma ve uygulama konusunda, İstanbul Bakırköy’de bulunan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezi işleyiz ve bünyesinde bulundurduğu terapi metotları ile bütüncül ve fonksiyonel fizyoterapi bilincinde hizmet eden Türkiye’deki ilk ve tek konsept merkezdir. Özellikle kas-iskelet sistemi problemlerinde ve ileri postür bozukluklarının daha hızlı bir şekilde düzeltilebilmesi için de kullanılabilen Footbalance ABS merkezimizde alanında uzman fizyoterapistler tarafından kişinin bilgisayarlı sistemler ile analizi yapılarak özel olarak kişiye özel tasarlanmaktadır. 

%100 kişiye özel ortopedik tabanlıkların hazırlık aşamasında ise; 

 1. Öncelikle profesyonel fizyoterapistler, omurga eğriliğine yönelik incelemeler ve ayak analizinizin yapılmasını sağlar. 
 2. Isı teknolojisi ile yapılan incelemelerin ardından ayak yapınıza en uygun ortopedik tabanlığın yapısına şekil verilir. 
 3. En kısa sürede sağlığa kavuşmanızı hedefleyen Footbalance ortopedik tabanlık, sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede kaliteli malzemeler ile hazırlanılır ve size sunulur. 

Kişiye özel hazırlanan ortopedik tabanlığınızı, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz her ayakkabıya uyabilecek şekilde tasarlanan tabanlıklar, her an rahat olabilmeniz için isteğiniz doğrultusunda tekrar şekillendirilebilecek şekilde hazırlanır. 

Tabanlık Neden Kullanılır ? Hangi Problemlerde Tabanlık Gerekir ?

Bedensel bütünlüğün ayak sağlığı ile entegrasyonu için 21. YY fizik tedavi yöntemlerini benimseyen ABS Fizyoterapinin etkili olduğu problemlerin başında;

 • Omurilik sorunları için tabanlık,
 • Skolyoz problemi için tabanlık,
 • Duruş bozukluğu için tabanlık,
 • Kifoz için tabanlık,
 • Düz taban için tabanlık (pes planus)
 • Yüksek taban için tabanlık (pes cavus)
 • Taban çökmesi için tabanlık,
 • İçe basma için tabanlık (supinasyon basış)
 • Dışa basma için tabanlık (pronasyon basış)
 • X bacak için tabanlık (genu valgum)
 • O bacak için tabanlık (genu varum) rahatsızlıkları sıralanabilir.

Kas-iskelet sistemi problemlerinde bütüncül bir yaklaşım ve size özel tasarlanacak tabanlıkların egzersizler ile kombinasyonu etkili sonuçlarla tüm hastalarının ve hastalığı olmadan sadece sağlıklı yaşam için başvuran danışanlarının yüzünü güldürmektedir. 

Tabanlık Neden Kullanılır ?

Tabanlık neden kullanılır, diye araştırıyorsanız ve bir ayak probleminiz yoksa bile bu medikal desteklerden yararlanma şansına sahipsiniz. Sizin de basma problemlerinden kaynaklı bir mekanik probleminiz varsa öncelikli olarak ilgili sağlık uzmanınıza daha sonrasında ise tabanlık neden kullanılır sorunuza cevap bulmak için hemen ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği‘ne başvurabilirsiniz. 

Sağlıklı yarınlar.

Şimdi yorum yap 4 yorumlar

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi